Koronavirová krize zasáhla rozpočty naprosté většiny českých domácností. Ačkoliv už se opatření přijatá za účelem zamezení šíření nemoci Covid-19 uvolňují, za více než dva měsíce trvání jsou důsledky velmi vážné. Úspory, pokud lidé nějaké měli, se rychle ztenčily, a ti, kteří neměli z čeho brát, se velmi pravděpodbně museli zadlužit.
Ačkoliv je tedy situace mnoha domácností vážná či kritická, není nutné ztrácet naději. Krize totiž může být i prospěšná, protože s sebou přináší očistu. Kdy jindy, když ne teď, je ten nejvhodnější čas se zamyslet nad tím, kde je možné najít rezervy, zbavit se zbytečností, kde ušetřit a vlastně se i něco nového naučit. Jak už říkal Darwin, největší pravděpodobnost přežití nemají nejsilnější ani nejinteligentnější jedinci, ale ti, kteří se dokáží nejrychleji adaptovat. Pojďme se tedy podívat, jaké kroky můžete udělat, abyste krizi přežili co nejlépe to jde. Inspirovat se samozřejmě můžete i v ostatních článcích na našem webu, například zde a zde.
Nestrkejte hlavu do písku
Krize je tu a je nutné se s ní poprat. Rozhodně tedy nezavírejte oči s naivní představou, že se vše nějak vyřeší samo. Nevyřeší… Naopak je teď nutné jednat více než kdykoliv jindy. Postavte se krizi čelem, jedině tak jí můžete úspěšně zvládnout. Utíkáním před problémy je totiž jedině zhoršíte. Zásadní je jednat rychle, protože jen tak můžete získat čas na zdárné vyřešení. Jakmile necháte problém ležet, jen se zvětší a bude mnohem těžší ho vyřešit. Krize je sice nepříjemná, ale Vy to přeci zvládnete! Stačí zachovat klid a postupně řešit vše, co Vám příjde do cesty.



Cílem je především stabilizace Vašich výdajů tak, abyste byli schopni pokrýt základní fungování z Vašich příjmů a byli jste schopni v rozumné době dostát svým závazkům. Tím se vyhnete dluhové pasti, která téměř vždy vede k bankrotu.
Rozpočet je nutnost
Pro řádné zvládnutí krize je požívání rozpočtu stěžejní. Musíte totiž přesně vědět, kolik za co přesně utrácíte, a musíte i vědět, jaké jsou Vaše možnosti splácení Vašich závazků. Jak sestavit rozpočet si můžete přečíst zde.
Omezte zbytné výdaje
V době krize se musíte soustředit především na vlastní přežití. Prvním opatřením, které Vaše přežití pomůže zajistit, je osekání zbytných výdajů na minimum. Jedná se především o výdaje za zábavu jako například různé vstupenky, předplatné, ale i návštěvy restaurací, barů, nákup alkoholu apod. Zároveň byste měli omezit veškeré zbytné nákupy, protože je jasné, že kupovat si nový telefon, aby Vám ho exekutor následně zabavil, nemá smysl. Snažte se tedy vyhnout všem možným lákadlům, která by Vás mohla přimět nakupvat zbytné věci.
Odložte vše, co není nezbytně nutné
Pokud Vaše výdaje najednou převyšují Vaše příjmy, další cestou, jak se dostat ze začarovaného kruhu, je odložení všech plateb, které nejsou nezbytně nutné. Měli jste naplánovanou dovolenou? Chtěli jste si koupit nové auto? Zřejmě Vás to moc nepotěší, ale to teď bude muset počkat.
Vláda dokonce připravila legislativu, která Vám umožňuje odložit platbu nájemného a úvěrů. Odložit můžete i další platby, například můžete zkusit kontaktovat dodavatele energií, pojišťovnu, mobilního operátora apod. a zkusit se s nimi na odkladu plateb domluvit také. Pamatujte ale na to, že se nejedná o prominutí těchto plateb a Vy je nakonec stejně budete muset zaplatit. Dobře si tedy rozmyslete, zda Váš výpadek příjmů byl jen dočasný a následně tyto závazky zvládnete dopltatit, protože jinak je to jen prodloužení Vašeho problému.
Odložit takto můžete i Vaše pravidelné spoření, případně plnění jiných finančních cílů, protože přežít krizi je jistě důležitější. Můžete tak získat volné prostředky k použití na současně prioritnější platby a ke spoření se vrátit ve chvíli, kdy krize bude zažehnaná.



Snižte pravidelné platby, refinancujte, konsolidujte
Pokud některé platby odložit nechcete nebo nemůžete, zkuste je dočasně alespoň snížit. Můžete se domluvit například na dočasném snížení záloh na energie, snížení pojistného, přejít na levnější mobilní tarif, případně můžete zkusit snížit splátky úvěru a prodoužit dobu jeho splatnosti. Nebojte se o snížení plateb požádat, většina věřitelů Vám vyjde vstříc, pokud to bude jen trochu možné. I pro ně je lepší, když budete sice pomaleji, ale pořád splácet své závazky. Navíc tím ukážete, že Vám Vaše současná situace není lhostejná a snažíte se jí řešit. To je pro věřitele vždy dobrý signál.
Pokud máte více dluhů, které splácíte, můžete využít jejich konsolidace, tedy sjednocení do jednoho produktu. Zpravidla tím dojde ke snížení úroku a tím i k drobnému snížení splátek. Můžete se zároveň dohodnout s věřitelem na prodloužení doby splácení a tím výši pravidelné splátky ještě více snížit.
Hledejte cesty, jak snížit své životní náklady
Náklady na žití máme každý a bez nich to nejde. Pít a jíst musíme, musíme vynaložit na bydlení, elektřinu, ošacení apod. Tyto nutné náklady tvoří podstatnou část rozpočtu většiny z nás a nelze si jen tak říci, že je vynakládat nebudeme, protože slouží k uspokojení našich základních potřeb.
Co ale udělat můžeme je, že nad nimi začneme přemýšlet, a že snažíme je na minimum. Tím samozřejmě nemyslím jít bydlet do jeskyně a živit se trávou rostoucí venku. Myslím tím, že bychom se měli na každý svůj nutný výdaj podívat a zamyslet se, jestli bychom nemohli udělat nějaké opatření, které nám bez zásadního snížení našeho komfrtu umožní zaplatit méně. V krizi se každá koruna se počítá. Existuje celá řada opatření, které Vám pomohou neplatit zbytečně, stačí se jen trochu zamyslet a konat. Jak na to se můžete inspirovat zde.
Prodejte nepotřebné věci
Krize je ideální čas zbavit se věcí, které Vám nepřinášejí žádný užitek nebo radost. Projděte skříně, komory, půdy a sklepy a zbavte se věcí, které nepoužíváte nebo nenosíte. Ať už se jedná o oblečení, nářadí, kolo, na kterém nejezdíte, nebo cokoliv jiného, nejen že tyto věci mohou přinést užitek někomu, kdo je bude používat, ale mohou přinést užitek i Vám, když je místo skladování prodáte.
Při přebírání zkuste být důslední a opravdu si nelhat. Chápu, že máte k tomu 10 let starému kolu, na kterém jste se třikrát svezli, hluboký vztah, ačkoliv jste dalších 9 let, co ho vlastníte, úplně zapomněli, že leží ve sklepě… ale zkuste se na to podívat i trochu jinou optikou. Teď máte šanci na jeho prodeji i něco vydělat a může Vám to pomoci přežít současnou krizi, ale pokud by nedejbože dorazil exekutor, Váše kolo už nic nezachrání a přijdete o něj za mnohem méně peněz, než kdybyste ho prodali sami. Jde hlavně o Vaší budoucnost.
Nepotřebné věci můžete prodat na internetu, nebo můžete zkusit uspořádat vlastní bazar, například pro přátelé či kolegy, nebo můžete zkusit takový klasický zahradní výprodej, fantazii se meze nekladou. Můžete také část věnovat na charitu, protože dobrý skutek Vám zcela jistě pomůže se cítit lépe.



Půjčka je až nejkrajnější řešení
Pokud nemáte žádné závazky, pokuste se svou situaci vyřešit tak, abyste se nemuseli zadlužit. Vzhledem k tomu, že doba je značně nejistá a existuje celá řada opatření, které můžete zkusit dříve, než požádáte o úvěr, rozhodně stojí za to využít všechny ostatní možnosti, i za cenu mírného nepohodlí, než riskovat rozjetí dluhové pasti.
Máte-li již závazky a nemůžete je splácet, zkoušeli byste jen vytloukat klín klínem. Místo toho se nejprve pokuste kontaktovat věřitele a dohodnout se s ním na jiném rozložení splátek tak, abyste mohli normálně fungovat a překonat krizi a poté své závazky řádně doplatit.
Pokud se ale pro půjčku přece jen rozhodnete, vždy musíte mít jasný plán, jak ji budete splácet a měli byste opravdu důkladně promyslet, že si jí budete moci dovolit. Také velmi dbejte na výběr věřitele, abyste neskočili na lep nějakému méně poctivému a ve výsledku Vás úvěr místo kýžené pomoci spíše neutopil. Samozřejmě u každého úvěru sledujte nejen výši úrokové sazby, ale hlavně RPSN (roční procentní sazba nákladů), která zohledňuje i všechny skryté poplatky.
Nebojte se požádat o pomoc
Pamatujte, že na krizi nemusíte být sami. Nebojte se požádat o pomoc své blízké, své přátelé, nebo Vašeho zaměstnavatele. Krize je období, kdy bychom si měli pomáhat, abychom ji všichni přežili co možná nejlépe a překonali co možná nejrychleji. To, že Vás krize zasáhla, rozhodně není důvod ke studu. Zasáhla i mnoho dalších. Zkuste zahodit i obavy, že Vám přece nikdo nepomůže, když má svých starostí dost. I lidé, kteří mají starosti, mohou pomáhat. Může je krize semknout, mohou se vzájemně podporovat, nakonec i lepší nálada Vám může pomoci krizi lépe zvládnout.
Můžete také využít odborné pomoci, protože existuje celá řada organizací, které se dluhovým poradenstvím zabývají. Pokud se o této možnosti chcete dozvědět více, můžete se podívat na odkazy níže.
- https://www.institut-predluzeni.cz/odkazy/
- https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/socialni-prace-v-cr/dluhove-poradenstvi
- https://www.financnitisen.cz/index.php
Při hledání odborné pomoci si však dejte pozor na nepoctivé poskytovatele podobných služeb. Ideálně se držte ověřených organizací a institucí, protože existuje mnoho „odborníků“ nabízející dluhové poradenství, kteří jsou ale spíše dealři nevýhodných úvěrů než cokoliv jiného. Mohli byste tak skončit s tím, že jim zaplatíte za zhoršení své již tak dost vážné situace.



Nevzdávejte to
Možná nejdůležitější tip nakonec. Hlavně to nevzdávejte! Krize byly, jsou a budou, jak praví slavné moudro. I slavná píseň nám občas z rádia připomíná, že „jednou jsi dole jednou nahoře…“ Jakkoliv se tedy můžete cítit bezmocní či ve stresu, věřte, že krize zase odezní a vy budete po jejím překonání zase o něco moudřejší a silnější. Zkuste si tedy zachovat trochu optimismu a nesoustředit se jen na to špatné, co krize přináší. Uvidíte, že Vám její zvládání hned půjde lépe.