Desatero úspěšného šetření

Pokud jste se rozhodli, že chcete změnit Vaší finanční situaci k lepšímu, jste na dobré cestě k úspěchu, protože rozhodnutí je to nejdůležitější, abyste vyrazili na trnitou cestu za více penězi. Cesta to není snadná, nicméně pokud máte správné informace, nástroje a patřičnou motivaci, nemusíte se bát. Desatero úspěšného šetření Vám je průvodcem na této cestě, který Vás nenechá z ní uhnout. Stačí si osvojit tato základní pravidla a uvidíte, jakých výsledků dosáhnete.

1. Používej rozpočet

Rozpočet je nutností pro všechny, kteří chtějí zkrotit své finance. Bez rozpočtu nejen že nevíte, kolik za co přesně utrácíte, ale nemůžete ani své chování korigovat a přestat utrácet zbytečně. Je to jakési Vaše osobní účetnictví, na základě kterého zjistíte, jak si finančně stojíte, případně co a jak do budoucna změnit. Navíc je to velmi užitečný nástroj pro plánování. Jak sestavit rozpočet si můžete přečíst zde.

2. Sleduj své utrácení

Často se necháváme oklamat, když si myslíme, že jednorázově utracené velké částky jsou to, co nás dostává do finančních problémů, zatím co jsou to ty malé, nenápadné věci, za které utratíme ve výsledku mnohem víc a které nás táhnou ke dnu. Důvod je prostý, většna z nás utracení vetší částky plánuje a dlouho zvažuje užitečnost velkého nákupu, takže většinou více peněz utratíme, pouze pokud to opravdu potřebujeme. Malé částky nás nechávají chladnými, protože nás nijak existenčně neohrožují. Je to přeci jen dvacka, tohle stojí jen padesátku… ve výsledku je to ale trochu jinak.

Proto je důležité sledovat své každodení utrácení, abyste viděli, jak na tom vlastně jste. Ze začátku je ideální si zapisovat úplně vše, tedy každou kávu, každý zákusek, jízdenku na tramvaj a všechny další drobné položky, které kupujete. Velmi pravděpodobně se na konci měsíce budete divit, kolik peněz od Vás za tyto drobnosti odteklo…

Navíc jen samotné vědomí, že si veškeré výdaje zapisujete a hlídáte, Vás může zastavit před impulzivním a zbytečným utrácením.

3. Zbav se dluhů

Většina z nás má jeden či několik úvěrů, které musí splácet. Některé jsou nutné, jiné naprosto zbytečné či dokonce nebezpečné. Tomu musíme učinit konec. Z úvěrů je samozřejmě nutné platit úrok, který ve výsledku tvoří velkou část celkové hodnoty závazku a tím nám ukrajuje část našich příjmů. Splacením našich dluhů nemusíme zbytečně platit úroky a ušetříme nemalé množství peněz. Je jasné, že ne všechny dluhy si můžeme dovolit splatit hned, nicméně bychom se měli pokusit o splacení co nejrychlejší.

4. Urči si cíle a vytvoř finanční plán

Stanovení cílů je nezbytné. Pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme si nejprve určit, co chceme dosáhnout, a jak se k tomuto cíli dostaneme. Bez jasného cíle a plánu totiž postupujeme nahodile, vlastně pořádně nevíme, kam míříme, jak se tam dostaneme, ani jestli jsme se už dostali do cíle, nebo ne. To nás stojí hodně energie, času a peněz.

Cíle si stanovujte konkrétně, abyste měli jasnou vidinu toho, co chcete dosáhnout. Obecné cíle jako být bohatý, nemuset pracovat, procestovat svět apod. jsou sice hezké, ale jsou tak nekonkrétní, že se je Vám budou opravdu obtížně naplňovat. Zkuste tedy něco konkrétního, např. chci mít svůj první milion, nebo chci letět do Ameriky apod. Máte-li totiž konkrétní cíl, nejen že Vás bude vidina jeho dosažení motivovat, protože v hlavě si na něj můžete myšlenkami „sáhnout“, ale zároveň můžete lépe naplánovat, jak ho dosáhnete.

Pak už zbývá jen najít cestu, jak se k Vašemu cíli dostat, a nastavit si finanční plán. Nevíte jak? Jak si zvolit cíle a vytvořit finanční plán si přečtěte zde.

5. Hledej cesty, jak snížit náklady

Mám náklady, tedy jsem. Takto by se dal parafrázovat slavný výrok „myslím, tedy jsem“. Náklady na žití máme každý a bez nich to nejde. Pít a jíst musíme, musíme vynaložit na bydlení, elektřinu, ošacení apod. Tyto nutné náklady tvoří podstatnou část rozpočtu většiny z nás a nelze si jen tak říci, že je vynakládat nebudeme, protože slouží k uspokojení našich základních potřeb.

Co ale udělat můžeme je, že nad nimi začneme přemýšlet, a že snížíme je snížit na minimum. Tím samozřejmě nemyslím jít bydlet do jeskyně a živit se trávou rostoucí venku. Myslím tím, že bychom se měli na každý svůj nutný výdaj podívat a zamyslet se, jestli bychom nemohli udělat nějaké opatření, které nám bez zásadního snížení našeho komfrtu umožní zaplatit méně. Jak jsme si již řekli výše, každá koruna se počítá.

Věřte mi, že málokdo má své náklady optimalizované natolik, aby si mohl říct, že už méně platit nemůže. Existuje celá řada opatření, které Vám pomohou neplatit zbytečně, stačí se jen trochu zamyslet a konat. Jak na to se můžete inspirovat zde.

6. Zautomatizuj šetření

Zautomatizovat šetření je stěžejní. Hodně lidí udělá první krok, ale pak se vrátí do starých kolejí. Ať už proto, že se na svoje finanční chování přestane soustředit, nebo se nechá ukolébat počátečním úspěchem, výsledek je ale stejný. Stane se tak z jednoho prostého důvodu…lidé nejsou na šetření zvyklí. Důležité tedy je vypěstovat si správný návyk, protože když jste na něco zvyklí, nemusíte nad tím přemýšlet a nehrozí, že Vás od navyklého chování odloudí ztráta koncentrace či první překážka. Když nad něčím musíte přemýšlet, velice snadno se stane, že na přemýšlení nebudete mít energii, něco Vás vyruší, rozptýlí, bude vyžadovat více pozornosti než šetření, čímž bude nutné přidělit myšlenkovou kapacitu právě tomuto aktuálnímu problému a zbytek se přepne do „autopilota“, tedy se budete chovat tak, jak jste byli zvyklí dříve. To ale znamená krok zpět.

Představte si takové čištění zubů. Ráno vstanete a ať jste sebeospalejší, prostě jdete do koupelny a vyčistíte si zuby. Jen výjimečně Vás něco od tohoto návyku dokáže odtáhnout. Pokud byste takové chování navyklé neměli, začali byste ihned přemýšlet a napadlo by Vás mnoho důležitých věcí, které by se daly v té konkrétní chvíli upřednostnit. Přemýšleli byste totiž na základě aktuálního impulzu. Vy ale víte, že čistění zubů je zásadní pro Vaše zdraví a že ačkoliv byste mohli být o 5 minut dříve v práci, nebo byste mohli o 5 minut déle spát, stejně si zuby vyčistíte, protože jste si na to kvůli prospěšnosti navykli.

To samé musíte udělat i se svým finančním chováním. Musíte tedy vydžet náročný začátek, kdy se Vám vše bude snažit odvét pozornost od Vašeho cíle. Věřte mi ale, vyplatí se to. Děláte to především pro sebe. Navíc to netrvá tak dlouho, jak se může zdát. Dle mnoha studií je na vypěstování pevného návyku třeba cca 3 – 6 měsíců. Za 3 měsíce drobného nepohodlí tak získáte celý zbytek života správných návyků. Výhodnost je zde zcela evidentní.

Ulehčit nám mohou i drobné triky, např. trvalý příkaz z běžného účtu na účet spořící. Není pak potřeba na nic myslet a peníze, které nemáte na běžném účtu, neutratíte tak snadno…

7. Plánuj své nákupy a nenakupuj impulzivně

Nepřítelem správných finančních návyků je impulzivní chování. Známe to každý, dostaneme na něco chuť, vyrazíme do obchodu a vrátíme se domů s pnou taškou všemožných věcí… Nebo jdeme na kafe s přáteli do obchodního centra a ve výloze vydíme bundu, která prostě vypadá neodolatelně… Všichni víme, jak tento příběh končí. Budeme mít plnou lednici věcí, na které po snězení prvních několika dobrot ztratíme chuť a budou nám tam jen ležet. Stejně tak si tu skvělou bundu vezmeme třikrát na sebe a pak jí čeká odpočinek ve skříni.

Na krátkou chvíli nás přemohly emoce a výsledkem jsou zbytečně utracené peníze, které samozřejmě budou chybět na cestě k našm cílům. Před nákupem je tedy vždy vhodné předem promyslet, co potřebuji koupit, udělat si seznam a držet se plánu, a to ať se jedná o potraviny, oblečení nebo cokoliv dalšího. Jasným plánem se totiž snáze vyhnete tomu, že budete bezmyšlenkovitě utrácet pouze na základě momentálního rozpoložení.

Spolehlivým pomocníkem je tzv. pravidlo 24 hodin. Pokud někde uvidíte nějakou věc, po které okamžitě zatoužíte, nebo dostanete nápad pořídit nějakou „nutnou“ věc, nekupujte jí hned, ale jednoduše počkejte 24 hodin. Pokud i po 24 hodinách bude Vaše potřeba si věc koupit stejná, jedná se o signál, že by se nemuselo jednat o pouhé emoční vzplanutí, ale že to myslíte vážně. Za tuto „čekací“ dobu totiž opadne náhlé vzplanutí emocí a vy bude moci nákup posoudit racionálně. Uvidíte sami, kolik věcí, které byste jinak spíše koupili, tímto testem projde. U mě jich opravdu moc nebylo, protože mi s odstupem času skutečně došlo, že tu věc vlastně vůbec nepotřebuju. Tento trik však neberte absolutně, musíte si ho případně upravit podle sebe. Pokud například víte, že za 24 hodin Vaše emoce neopadnou, zkuste počkat 3 dny. Nebo u větších nákpů můžete počkat i déle.

8. Kupuj kvalitní věci

Jistě jste již slyšeli citát, že „nejsem dost bohatý na to, abych si mohl dovolit kupovat levné věci“? Možná se Vám na první přečtění zdá nepochopitelný, ale je více než pravdivý. Tento citát ve zkratce říká, že je lepší upřednostnit kvalitu před kvantitou. Kvalitní věci zpravidla déle vydrží, tedy jich není potřeba kupovat tolik. Mnoho lidí má totiž hluboce zakořeněný omyl, že šetřit znamená nakupovat to nejlevnější.

Mohu si například koupit boty za 500 a říkat si, jakou jsem učinil výhodnou koupi, protože jsem ušetřil 1000 oproti těm dražším. Levné boty se zpravidla velmi rychle opotřebují a budu si muset pořídit nové. Vzhledem k tomu, že nechci moc utrácet, koupím opět levné boty, a víme jak to pokračuje. V lepším případě si koupím troje levné boty za dobu, po kterou by mi vydržely boty dražší, ale kvalitnější, takže vlastně tratím „jenom“ svůj čas, který strávím kupováním levných bot vícekrát. Realita však bývá jiná a já za levné boty ve výsledku utratím mnohem více, než za boty dražší, a to jak peněz, tak i času. Stejně tak například s jídlem. Mohu si koupit hromadu levného sýru, který je téměř bez chuti, abych ho snědl mnohokrát více než sýra kvalitního, protože s mdlou a nevýraznou chutí levného sýra trvá déle, než moje chuťové potřeby budou uspokojeny. Výsledek tedy je, že jsem utratil mnohem více peněz, protože je k uspokojení mé potřeby třeba mnohem více nekvalitní potraviny, a ještě navíc tím přiberu…

Zkuste se tedy zamyslet nad tím, co kupujete, a jestli byste náhodou nemohli ušetřit tím, že byste přešli na kvalitnější variantu, která déle vydrží, nebo jí nebude otřeba tolik.

9. Využij slev, ale nenech se napálit

Slevy jsou asi nejoblíbenější marketingový nástroj v České republice. Nikde na světě nejsou tak rozšířené, jaku u nás. V obchodě to často vypadá, že ve slevě je prodávano více zboží, než za plnou cenu… Obecně je sleva pro zákazníka dobrá a pokud to jde, využijte jí. Nenechte se však ošálit.

Obchodníci rozhodně nedávají slevy proto, že by chtěli pomoci lidem ušetřit…oni samozřejmě chtějí zboží prodat a tím vydělat. A tak si samozřejmě všimli, že češi na slevy slyší. Proto nás skoro ke každému regálu přitahuje výrazná cedule nesoucí nápis „akce“ nebo „sleva“. Můžeme tak lehce nabýt dojmu, že nakupujeme výhodně, takže si, pokud je něco v akci, neděláme žádné starosti s tím, že přidáme do košíku věc, kterou vlastně nepotřebujeme. To přece nevadí, ta věc je zlevněná, takže my přece jednáme chytře, protože nejen že šetříme, ještě vlastně porážíme toho obchodníka, protože on na nás tolik nevydělá. A vzhedem k tomu, že akce je jen dočasná, raději těch nepotřebných věcí dáme do košíku více, protože až půjdeme nakupovat příště, mohla by ta věc, kterou nepotřebujeme, být už dražší…

Jaká je tedy skutečnost? Nejen že jsme koupili věc, kterou vlastně nepotřebujeme, ale koupili jsme jich dokonce víc! A pokud bychom čistě náhodou sledovali vývoj ceny této věci v posledních pár měsících, zjistili bychom, že ta sleva vlastně ani nebyla sleva! Skóre je tedy jasné, Obchodník jasně vede 3:0!

Řiďte se tedy předešlími radami, plánujte své nákupy, aplikujte „pravidlo 24 hodin“, abyste nepodlehli emocím či tlaku z dočasnosti, a sledujte ceny věcí, které pravidelně nakupujete. Vyhnete se tím pozdějšímu rozčarování z toho, že Vás obchodník ošálil a vy jste platili zbytečně.

10. Převezmi odpovědnost

„Kdyby mě jen povýšili, měl bych pak víc peněz…“, „Nemám bohaté a vlivné rodiče, takže nikdy nebudu mít tolik peněz a dobrou práci jako mají ostatní“, nebo „Nemám štěstí, takže když už něco našetřím, hned o to přijdu“, či „Nemám dostatek vědomostí ani zkušeností, abych mohl uspět v podnikání“… Říkáte si někdy tyto věty? Zkuste si je ještě jednou přečíst a řekněte si, co vlastně znamenají…

Správně, znamenají, že se jimi snažíte přesunout vlastní odpovědnost za svůj život na vnější svět a okolnosti. Vlastně tím říkáte, že nemáte kontrolu nad svým životem a jste jen oběťmi rozmarů světa. Vy přece nemůžete udělat nic jinak, protože vše stojí proti Vám…

To je ale velký omyl. Toto přenesení odpovědnosti na okolí, tedy na něco, nad čím nemáte kontrolu, je ale pouhá obrana před strachem z vlastního selhání či omluva vlastní lenosti. Selhání totiž jako něco špatného, nepřípustného a opovrženíhodného. Navíc, proč bychom se namáhali, když to za nás udělají ostatní? Vyvíjet větší úsilí, než jakého je nutně zapotřebí, je přece tak zbytečné. Je to ta nejjednodušší možnost, kterou máme, a proto není divu, že se k ní často uchylujeme. V překladu to znamená „Kdo nic nedělá, nic nezkazí“…ale taky nic nezíská! Je tohle opravdu to, po čem toužíte? Protože nic nedělat, ať už ze strachu nebo z lenosti, je jen Vaše volba a odpovědni jste za ni jen a jen Vy.

Chyby a selhání jsou přitom něco, bez čeho se na cestě k úspěchu neobejdeme. Je to něco, co nás učí a posouvá dál. Selhat je prostě nevyhnutelné a nebojte, svět se nepřestane točit, ale Vy budete silnější. Zkuste se proto na svět dívat tak, že místo překážky uvidíte příležitost k růstu, dostane Vás to mnohem dál, že výmluva, že to nejde…

Strach a lenost jsou naši věční nepřátelé. Rozmluví nám mnoho našich plánů, které vyžadují větší míru zodpovědnosti. Díky schopnosti a ochotě stavět se k výzvám zodpovědně se můžeme rozvíjet. Převezměte tedy odpovědnost nad vlastním životem a přestaňte se vymlouvat. Děláte to pro sebe!

0 0 hlas
Hodnocení článku
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments